Gudde: 'Zege is van onschatbare waarde'
- Interview
- zaterdag 19 december 2009 16:27
- Tim Reijnders
Wouter Gudde, de aanvoerder van RKC Waalwijk, gaat na de laatste wedstrijd voor de winterstop met zijn voetbalvrienden Danny Koevermans en Sieme Zijm op vakantie. Met welk gevoel hij in de auto stapt, zal voor een deel afhankelijk zijn van het resultaat van de laatste thuiswedstrijd tegen Sparta.
"Een overwinning is van onschatbare waarde", zegt hij. "Dan heb je het vooruitzicht dat je andere clubs nog bij de strot kunt pakken. Het maakt toch een wezenlijk verschil of je met vijf punten achterstand aan de winterstop begint of met het gevoel dat je de eerstvolgende wedstrijd van die laatste plaats af kunt zijn."
En dus ligt er weer veel druk op de wedstrijd tegen Sparta. Eerder dit seizoen ging RKC daar niet zo goed mee om, al bestrijdt Gudde dat er tegen VVV sprake was van een gebrek aan instelling en scherpte. "Daar wordt al gauw naar verwezen. Maar VVV is gewoon een klasse beter dan de ploegen die nu onderin staan. VVV was in juni al klaar voor het seizoen. Die wedstrijd is op details beslist. We kregen doelpunten tegen omdat basisafspraken niet nagekomen werden."
Volgens Gudde is het dus geen kwestie van druk. "Nee, voor dit soort wedstrijden moet je juist jezelf de druk opleggen dat er gewonnen moet worden. Dat ging eerder dit seizoen om uiteenlopende reden in beslissende wedstrijden mis. Tegen Heracles speelden de financiële perikelen een rol. Van Willem II verloren we terwijl we de betere ploeg waren. Het is iets ongrijpbaars. Er zijn maar weinig ploegen in staat om op het juiste moment te pieken."
Voor RKC Waalwijk was het ook lastig om gericht naar bepaalde wedstrijden toe te werken. Tot een paar maanden geleden kon elke wedstrijd de laatste zijn. Dat had - na de al gebrekkig verlopen voorbereiding waaraan de club met een incomplete selectie begon - zijn invloed op de prestaties. "Het is de meest bewogen periode die ik ooit heb meegemaakt", zegt Gudde. "Je baan staat op het spel. Dat gaat aan je vreten. Dat we ook moesten vechten voor het behoud van de club heeft zeker punten gekost." De aanvoerder zegt dat er wel een fases geweest zijn dat het met tegenzin naar RKC ging. "Als je wint, heb je afleiding. Maar we wonnen in die fase ook geen wedstrijden. Op het veld liep het niet vlekkeloos en er buiten evenmin. Constant werd je geconfronteerd met nieuwe feiten. Het leek wel of er niets goed kon gaan. Dat geeft een hoop onzekerheid. Want je wil zo graag dat het over voetballen gaat."
De laatste twee maanden draait het bij RKC weer om het voetbal. Gudde bespeurt een duidelijk opwaartse lijn. "Dat merk je aan de tactische besprekingen. Die krijgen steeds meer diepgang. Aan het begin van het seizoen ging het voor de wedstrijd tegen Ajax alleen nog over wie welke tegenstander op moest vangen. Nu zijn er veel meer vastigheden en noopt alleen de tegenstander om hier en daar een aanpassing te doen." Een trainingskamp in de winterstop had het proces aanmerkelijk kunnen versnellen. De spelersgroep heeft er onder aanvoering van Gudde op aangedrongen. Hij kreeg te horen dat de club het niet kon verkopen in een fase dat er gesaneerd moet worden. "Daar heb ik wel begrip voor. Maar het blijft jammer. Als je een week bij elkaar zit zonder afgeleid te worden door allerlei zaken, kun je aan de teamorganisatie werken. Rondom de trainingen praat je met elkaar over zaken waar je in het veld veel profijt van kunt hebben. Het zou net het zetje kunnen betekenen om van de laatste plaats af te komen."
Na de winterstop liggen bij RKC Waalwijk weer andere gevaren op de loer. Een groot aantal contracten loopt af. Gesprekken over het al dan niet verlengen van zo'n verbintenis zouden voor onrust kunnen zorgen. Gudde ziet dat anders. "De voetbalwereld is aan het veranderen. De tijd dat je al in februari zekerheid hebt over waar je het volgende seizoen zult spelen, is voorbij. Beslissingen worden later genomen. Dat hoeft geen negatieve invloed te hebben. Het betekent dat spelers zich juist in die periode ook nog moeten bewijzen." Wouter Gudde is een van de spelers met een aflopend contract. Hij kijkt heel realistisch naar zijn eigen toekomst. "De illusie dat ik in de top van de eredivisie zal spelen, heb ik uit mijn hoofd gezet. Voor mij is het belangrijkste dat ik waardering krijg en me ergens thuis voel. Bij Sparta werd ik indertijd wel gewaardeerd als mens, maar niet als voetballer. Dat was de belangrijkste reden om die club te verlaten. In Waalwijk voel ik de waardering wel." Bij de afweging waar hij gaat voetballen, spelen nog een paar andere factoren mee. Gudde wil op de eerste plaats elke week in het veld staan. "In mei word ik vader. Je moet dus ook beslissen waar je je kind op wilt laten groeien. Als ik om die reden nog tien jaar bij RKC zou spelen, dan zou ik mijn carrière ook als mooi afgerond kunnen beschouwen." Maar het allerbelangrijkste is nog de sportieve ambitie. ,,Na het vertrek van het bestuur is er door de directie van RKC een heel ander plan opgesteld. Als dat gerealiseerd kan worden, dan ziet de toekomst er heel goed uit. Ik ken de inhoud van het plan, meer hoef ik niet te weten. Voorop staat elke week een zo goed mogelijke wedstrijd te spelen."
Bron: Brabants Dagblad

